Arhiiv

Unepuudus suurendab tõsiste haiguste riski

2023 01 06

Piisav uni ei ole oluline mitte ainult meie tervise, vaid ka meie heaolu jaoks. Londoni ülikooli kolledži uuring näitab, kuidas unepuudus teatud vanuserühmades mõjutab krooniliste haiguste, nagu diabeedi, depressiooni ja vähi teket - mõistetamatute tagajärgedega.

Unepuudus soodustab kroonilisi haigusi

Londoni ülikooli kolledži avaldatud pikaajaline uuring näitab seost unepuuduse ja krooniliste haiguste tekke vahel. Me ei räägi siinkohal kergest külmetusest, vaid tõsistest haigustest nagu:

 • Kopsu-, neeru- ja maksahaigused
 • südamehaigused
 • Diabeet
 • Vähk
 • Insultid
 • Dementsus
 • Parkinsoni tõbi
 • Depressioon
 • Psüühikahäired
 • Artriit

Haigestumise risk eri vanuserühmades
Uuringus keskenduti 50-, 60- ja 70-aastaste vanuserühmadele, sest just need inimesed on altid kroonilistele haigustele.

Uuringusse kutsuti 7000 osalejat, kes olid uuringu alguses heas tervislikus seisundis. Rohkem kui 25 aasta jooksul teatasid katsealused iga nelja kuni viie aasta tagant, kui kaua nad öösel magasid ja kas nad kannatasid mõne haiguse all. Neid andmeid analüüsides leidsid teadlased murettekitavalt, et võrreldes inimestega, kes magavad seitse tundi öösel, oli neil, kes magasid viis või vähem tundi, suurem risk haigestuda kroonilistesse haigustesse:

 • 50-aastaste puhul suureneb risk 30 protsendi võrra.
 • 60-aastaste puhul suureneb risk 32 protsendi võrra.
 • 70-aastaste puhul suureneb risk koguni 40 protsenti.

Teadlased soovitavad seitse kuni kaheksa tundi magada

Severine Sabia, üks uuringu juhtivautoritest selgitab: "Meie tulemused näitavad, et unepuudus on seotud ka multimorbiidsusega (mitme haiguse samaaegne esinemine)." Unepuuduse ohjeldamiseks soovitavad eksperdid seitse kuni kaheksa tundi und öö kohta.

Näpunäiteid tervisliku une jaoks

Et te ei peaks tulevikus enam unepuuduse all kannatama, anname teile allpool mõned näpunäited ja nipid:

Treenige piisavalt: Päevane liikumine ei väsi teid mitte ainult vaimselt, vaid ka füüsiliselt. Soovitame 10 000 sammu päevas.

Jälgige oma kaalu: Kui olete ülekaaluline, ei ole teil mitte ainult suurem oht norskamiseks, vaid ka uneapnoe tekkeks. Sellest tulenev väsimus võtab päevaks vajaliku jõu. Sellele lisandub pidev näljatunne. Mõlemad tegurid ei ole mitte ainult unepuuduse, vaid ka ülekaalulisuse näitajad.

Minge magama kindlatel kellaaegadel: Me inimesed oleme harjumuspärased olendid. Seetõttu on soovitatav hoida püsivat magamaminekuaega.

Ärge tarbige enne magamaminekut meediat: Eksperdid soovitavad vähemalt ühe tunni pikkust vaheaega lemmikseeria viimase episoodi vaatamise või nutitelefoni järele haaramise vahel.

Alkoholi ainult mõõdukalt: Tõsi, klaas veini või õlut võib lihtsustada uinumist. Kaks klaasi seevastu takistavad juba olulistesse sügava une faasidesse jõudmist. Sama kehtib ka kofeiini kohta.

Hoiduge enne magamaminekut kehalisest koormusest: Liikumine tõstab kehatemperatuuri. See toob kaasa unehäireid, sest see ei ole puhke- ja sügava une jaoks optimaalne.

Hoidke magamistuba alati jahedana: Tervislik uni vajab jahedat keskkonda. Seepärast avage vähemalt magamistoas aken või keerake kütet maha.

Otsige kvaliteetseid villast valmistatud kodutekstiile:

Vill on looduslik tooraine, mida on kasutatud juba ammustest aegadest peale. Pehmed ja vastupidavad kodutekstiilid kiirgavad hubasust ja toovad teie koju mugavust.

Kuid see pole veel kõik, sest villast toodetel on palju praktilisi omadusi, sest need pakuvad samal ajal suurepärast isolatsiooni külma vastu ja soojust. Tänu termoregulatsioonile imendub kiu sees veeaur, mis kiiresti taas väljapoole eraldub. Seega tunnete end oma voodis alati soojalt ja hubaselt.

Kuid villased tooted on palju enamat kui lihtsalt imeliselt kohevad ja hubased, sest nad on mustust hülgavad ja võtavad vaevu lõhnu vastu. Veelgi enam, villast valmistatud kodutekstiilid näevad alati korralikud välja, sest nad on väga värvikindlad ja tänu elastsetele kiududele ei kortsu nad kunagi. Nagu näete, on vill äärmiselt mitmekülgne materjal, mis aitab aktiivselt parandada teie une kvaliteeti ja aitab seega kaasa suuremale heaolule.

Kasutage õhupuhastusvahendeid unehäirete vastu

Allergia, astma või muude kopsuhaigustega inimestele võivad õhus olevad kahjulikud osakesed põhjustada tõsist ja ebatervislikku hingamisteede ärritust. Kodutolmulestikul on magamistoas eriline roll, sest ta leiab meie magamistoas ideaalsed elutingimused. Teine probleem on õietolm, mis puhutakse magamistuppa tuulutamise ajal ja mis seejärel settib voodile.

Öösel voodit keerates segate üles õietolmu ja lestade kokteili, mida hingate filtreerimata sisse. See põhjustab nohu, punetavaid silmi ja halvemal juhul kopsude ärritust.

Lahendus on madala müratasemega õhupuhastaja, mis võitleb selliste sümptomitega nagu silmade sügelus, ärritav köha, peavalu, ummistunud nina ja sellest tulenev unepuudus. Tänu puhtale ja värskele õhule ei saa te mitte ainult rohkem energiat ja keskendumisvõimet päeva jooksul, vaid saate ka paremini magada.

Meie näpunäidete ja nippide abil ei takista miski teie tervisliku une - ja sellega kaasneva tervise - teele. Soovime teile meeldivaid unenägusid.


0001_schlafmangel_1679575356-7955c184fb004ee2eb0a262d8a2e4395.jpg