Arhiiv

UNEHÜGIEEN – PARIMAD NÕUANDED TERVISLIKU UNE JAOKS

2021 03 08

Sulle meeldib magamistoas telerit vaadata ja kasutada tuba ka kodukontorina? Ühel õhtul lähed magama kell 22, järgmisel kell 1? Stress igapäevaelus ja tööl ei ole sinu jaoks võõrsõnad?
Pole ime, et Su unekvaliteet kannatab, Sa ei saa hästi ja kosutavalt magada ning ärkad järgmisel päeval kurnatuna. On nii palju erinevaid tegureid, mis meie und häirida võivad.
Seda, kui tähtis on meie jaoks tervislik uni, märkame siis, kui kannatame unetuse käes. Me kas ei saa magama jääda või ärkame öösel ning mõtted ja mõtisklused takistavad meil uuesti kiiresti magama jääda.
Kui uinumise ja öö läbi magamise probleemid, nn unetused, kestavad pikemat aega, läheb meie päeva ja öö rütm sassi, me kannatame päevase unisuse all, muutume keskendumisvõimetuteks ja meil on raskusi on igapäevaeluga hakkama saamisega. Lisaks sellele esineb suurem südame-veresoonkonna haiguste tekkimise risk.
Et sellest ei saaks norm, saad teatud tingimusi magamistoas täites ja teatud käitumisviisidega tagada tervisliku ja kosutava une ning seeläbi ennetada või kaotada unehäired.
Anname Sulle kõige olulisemad nõuanded, kuidas Saad tõhusalt hoolitseda hea unehügieeni eest.
10 väärtuslikku nõuannet hea unehügieeni ja unekvaliteedi tagamiseks:
1. nõuanne: Hoolitse, et magamistoas oleks õige temperatuur
Mitte liiga soe ja mitte liiga külm: ideaalne magamistemperatuur on vahemikus 16 kuni 18 °C. Kes magab kevadel ja suvel avatud aknaga, asendab öösel väljahingatavad umbes 130 liitrit süsinikdioksiidi automaatselt värske õhuga.
Talvel peaks tuba enne magamaminekut olema vähemalt hästi õhutatud. Õige temperatuuriga magamistuba ja piisav hapnikuvarustus mõjuvad positiivselt tervislikule unele.
2. nõuanne: Loo endale järjepidev, lõdvestav unerutiin
Et saaksid jälle uuesti paremini magada, proovi igal õhtul samal kellaajal voodisse minna ja ärka hommikuti samuti alati võimalikult samal ajal. Pane äratuskell nii, et saaksid magada umbes seitse kuni kaheksa tundi.
Pea sellest reeglist kinni ka nädalavahetusel, sest nii toetad keha harmoonilist, bioloogilist rütmi.
Hea unehügieeni jaoks on oluline ka enne magamaminekut lõõgastuda ja tõmmata selge piir igapäevaelu ja une vahele. Seetõttu ei tohiks kodukontor võimalusel olla magamistoas.
Uinumisrituaalid nagu eeterlike õlidega soe vann õhtul, rahustav tassike uinutava toimega ravimtaimeteed, näiteks humala või palderjanitee, kuulus soe piim meega või lõdvestusharjutused nagu meditatsioon, jooga, autogeenne treening või progressiivne lihaste lõdvestamine aitavad kaasa paremale ja tervislikule unele.
3. nõuanne: Ei mingit lõunauinakut unehäiretega inimestele
Unehäiretega inimesed ei suuda kas magama jääda või öö läbi magada. Kui Sul on ka unehäireid, siis väldi kindlasti lõunauinakuid unevõla kustutamiseks. Järgmisel päeval on Sul tõenäoliselt jälle probleeme uinumisega või vedeled terve öö ärkvel voodis.
Seeläbi võib tekkida omamoodi nõiaringi. Kes iga öö hästi ei maga, ajab pikapeale oma une ja ärkveloleku rütmi sassi. Vahepealne lõunauinak on sel juhul kahjulik.
4. nõuanne: Väldi eredaid valgusallikaid magamistoas
Eredad valgusallikad on meie unele mürk, sest ere valgus lühendab uneaega, kuna me lihtsalt ärkame varem. Selle põhjuseks on õnnehormoon serotoniin, mis 5000–10 000-luksilise päikesevalguse või heleduse mõjul suurendatud koguses eraldub.
Serotoniin pärsib omakorda une jaoks olulise hormooni melatoniini tootmist. Tumedad kardinad akna ees või magamismask võivad aidata ja tagada pikema, parema une.
5. nõuanne: Kõrvatropid müra ja muude helide vastu
Valju taustamüra väljastpoolt või Sinu enda nelja seina vahelt pole mõnikord nii lihtne välja lülitada. Kui elad kärarikkal tänava ristmikul, kallitel naabritel mängib hilisõhtuni muusikakeskus või su partner norskab, jäävad Sulle parema une jaoks vähemalt vatist, vahtplastist või silikoonist valmistatud kõrvatropid.
6. nõuanne: Madratsid, padjad jms – vali tervislikuks unehügieeniks välja hea magamisvarustus
Mugav voodi on kosutava une põhieeldus. Siia kuulub hea hingav madrats, mis on kohandatud Sinu vajadustele ja pakub mugavat lamamisasendit.
Olulist rolli mängib ka padja, suleteki ja madratsikatte valik. Nii saad EASTCON-unesüsteemi abil leevendada paljusid terviseprobleeme. Pehmed ja hingavad villased tekid ja madratsikatted lasevad õhku läbi ja imavad niiskust ning takistavad meid öösel aktiivselt higistamast. Neil on temperatuuri ühtlustav ja isepuhastuv toime.
7. nõuanne: Eelista enne magamaminekut kerget toitu raskele
Kui Sul on unehäired, peaksid õhtuti võimalusel vältima raskeid rasvarikkaid toidukordi, kuna need võivad põhjustada seedeprobleeme nagu puhitus ning seeläbi häirida und.
Selle asemel tuleb eelistada kerget toidukorda ja pöörata tähelepanu und soodustavatele toiduainetele nagu munad, banaanid, lehtköögiviljad, kikerherned ja pähklid. Eriti kasulikud ja seedimist soodustavad on aurutatud, soojad puu- ja juurviljad. Toortoit ei ole aga tihtilugu hästi talutav.
8. nõuanne: Väldi enne magamaminekut alkoholi ja kofeiini
Klaasike punast veini aeg-ajalt õhtul võib isegi aidata paremini uinuda. Liiga palju alkoholi tähendab seevastu seda, et meil tekivad probleemid öö läbi magamisega. Me ärkame öösel, sest alkohol kuivatab meid, me joome seetõttu rohkem ja lõpuks peame öösel tualetti minema.
Enamasti mõjutab alkohol tervist negatiivselt ning häirib ka sügava une ja REM-unefaasi (unenäofaas), nii et liiga palju alkoholi häirib pikas perspektiivis une ja ärkveloleku rütmi.
Ka kofeiiniga joogid ja kohv enne magamaminekut võivad olla tõelised unetapjad, sest need stimuleerivad vereringet ja pärsivad seega väsimust. Väldi kofeiiniga jooke vähemalt kuus tundi enne magamaminekut.
9. nõuanne: Keela elektriseadmed ja peata ärritajate tulv magamistoas
Arvuti, mobiiltelefon või televiisor – ühtki neist ei tohiks Sinu magamistoas olla. Kõik need seadmed põhjustavad sensoorse ülekoormuse, ei lase Sul puhata ja takistavad sind rahulikult magamast.
Eelkõige pärsib seadmete erksinine valgus olulise unehormooni melatoniini tootmist ja takistab kiiret uinumist.
Samuti peaksid vahetult enne uinumist vältima häirivaid tegevusi – olgu see siis kaasahaarav põnevik teleris, põnev raamat või arvutimäng. Kõik need asjad tõmbavad pulsi üles ja takistavad magamistoas meeldiva õhkkonna tekkimist.
10. nõuanne: Regulaarne liikumine – jah, füüsiline ülepingutamine enne magamaminekut – ei
Regulaarsed jalutuskäigud värskes õhus on osutunud kasulikuks meie füüsilisele ja vaimsele tervisele ning seega ka meie unekvaliteedile.
Kuid Sa ei tohiks liiga hilja õhtul sprotlikult aktiivseks saada ja kindlasti ei tohiks Sa sporditegevusega üle pingutada. Mõlemad variandid stimuleerivad vereringet, käivitavad ainevahetuse ja pärast seda vajab keha teatud aja maha rahunemiseks ja lõõgastumiseks. Magamajäämisest pole siis esialgu juttugi.

0001_guter-schlaf_1615199634-eefbbb7b241b6f9fa96de09adb477f56.jpg